A megfázás (nátha) a leggyakoribb megbetegedések közé sorolható egészségügyi probléma. Évente többször is áteshetünk rajta - különösen a gyermekek -, tünettana pedig akár hetekig is eltarthat. A megfázásra alapvetően nincs gyógyszer: a különféle gyógyszerek, valamint házi gyógymódok alkalmazásával azonban enyhíthetünk a megfázással járó kellemetlen tüneteken. Írásunkban összegezzük a megfázás leggyakoribb tüneteit, a tünetek kezelésére szolgáló legnépszerűbb gyógymódokat, s megvizsgálunk néhány, a megfázással kapcsolatban népszerű tévhitet.
A megfázás leggyakoribb tünetei közé tartoznak az orrfolyás, a tüsszögés, az orrdugulás, valamint a láz és a köhögés.
Az ettől eltérő tünetek, úgy, mint a hidegrázás, az izom- és ízületi fájdalmak, a torokfájás, a száraz, kínzó köhögés, a hasfájás, valamint a hasmenés influenzára, vagy egyéb vírusos megbetegedésre utalhatnak. Általában szintén más vírusos megbetegedésre utaló tünet a szokatlan, fájdalomcsillapítóra is alig enyhülő, visszatérő fejfájás.
A megfázásra jellemző tüneteket okozó vírusok között többszáz típust különböztetünk meg, például a rhinoavírusokat, az adenovírusokat vagy a koronavírusokat.
A megfertőződést segíthetik a vírusok számára kedvező feltételek jelenléte, melyek megkönnyítik a vírusok szervezetünkbe jutását és elszaporodását. Ezek a következők:
Az időjárásnak nem megfelelő öltözék viselése önmagában nem okozhat megfázást, hiszen a megfázás forrásaavírusfertőzés. Az alulöltözöttség azonban közvetett módon mégis elősegítheti a fertőződést, a testhőmérséklet lehűlése ugyanis csökkent immunrendszeri hatékonyságához vezethet.
A megfázás és más vírusfertőzések gyakran kezünkön keresztül jutnak be szervezetünkbe. Ha piszkos kézzel érünk szánkhoz, orrunkhoz vagy szemünkhöz, a vírusok könnyedén bejuthatnak szervezetünkbe. Ezért fontos a rendszeres, szappanal és meleg vízzel való kézmosás - különösen étkezés előtt, hazaérkezés után vagy bármikor, amikor úgy érezzük, hogy kezeink szennyezettek lehetnek.
Hideg időjárás esetén gyakrabban használjuk a tömegközlekedési eszközöket és tartózkodunk zárt terekben, ami könnyedén teret adhat a vírusok terjedésének, mivel statisztikailag nő a fertőzött személyek közötti közvetlen kapcsolat és a vírusok levegőben való terjedése.
A felsorolás nem teljes körű.
A megfázás vírusos eredetű megbetegedés, az antibiotikumokat pedig bakteriális eredetű megbetegedések kezelésére fejlesztették ki, az antibiotikumok tehát hatástalanok a megfázás kezelésében.
Az antibiotikum szedése megfázás esetén pedig nem csupán felesleges, de kontraproduktív is lehet: a túlzott antibiotikum-használat ugyanis segíti a gyógyszereknek ellenálló baktériumtörzsek kialakulását, ezt a jelenséget nevezzük antibiotikum-rezisztenciának.
Nyújtott felszívódású, hosszan tartó hatású C-vitamint és csipkebogyó kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítő tabletta.
Nyújtott felszívódású, hosszan tartó hatású C-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény D3-vitaminnal, cinkkel és csipkebogyó kivonattal.
Csökkentheti a szervezetben lappangó vagy fellobbanó gyulladásokat, melyek a legtöbb betegség kialakulásában szerepet játszanak.
22 gyógynövény kivonatát, C-vitamint és cinket tartalmazó, kellemes ízű étrend-kiegészítő. Nem tartalmaz tartósítószert.